Biserica Ortodoxă Română

„Sfanta Ana”

1875 Live Oak Drive,Jacksonville,Fl 32246-2138

Preot Paroh Stefan-Florin Stoleru,Tel:904-338-1036

 

 

P  R  O  G  R  A  M

Liturgic şi Comunitar

 Săptămâna Patimilor - Pasti - Saptamana Luminată

01 Aprilie 2018 – 15 Aprilie 2018

 

 

 

Duminică 01 Aprilie -        Duminica a 6-a din Postul Mare, a Floriilor

                                         INTRAREA DOMNULUI IN IERUSALIM  (Dezlegare la peşte)

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

                                         MASA FESTIVA cu preparate din peste, orele 1:00pm

                                        

 

Miercuri 04 Aprilie -          Miercurea Săptămânii Patimilor

                                         Spovedanie, orele 4:30pm

                                         Denie şi Taina Sf. Maslu a Saptamanii Patimilor, orele 6:00pm

                                                

Joi 05 Aprilie -                  Joia Patimilor

                                         Vecernia si Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare, orele 10:00am

                                         Pomenirea morţilor, orele 12:00pm

                                         Spovedanie, orele 5:00pm                          

                                         Denia celor 12 Evanghelii, orele 6:00pm

                                         Cantarea Deniilor celor 12 Evanghelii in interpretarea Grupului coral de teologi „Harisma”

 

Vineri 06 Aprilie -             Vinerea Patimilor

                                         Vecernia cu scoaterea Sf. Epitaf,  orele 11:00am

                                         Spovedanie, orele 5:00pm

                                         Denia Prohodului Domnului, orele 6:00pm (cu inconjurarea bisericii)

                                         Cantarea Prohodului in interpretarea Grupului coral de teologi „HARISMA”

 

Sâmbătă 07 Aprilie -          Spovedanie – Împărtăşire credincioşi, orele 9:00am-12:00pm

                                         (pregatirea Pastilor si a Picnicului de Paste)

                                         Slujba Învierii si Sf. Liturghie a Invierii  orele 12:00am

                                         (cu inconjurarea bisericii)

                                         Binecuvântarea ofrandelor de Paşti,  orele 3:00am

 

Duminică 08 Aprilie -         ÎNVIEREA DOMNULUI – SFINTELE PASTI

                                         Vecernia Învierii (Învierea a II-a), orele 12:00pm

                                         „PICNICUL BUCURIEI” de Pasti(in curtea bisericii), orele 1:00pm

                                         (toti credinciosii sunt invitati sa participe)

 

Luni 09 Aprilie -                Sfintele Paşti – ziua a II-a

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

 

Marţi 10 Aprilie -               Sfintele Paşti – ziua a III-a

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie,  orele 10:00am

 

Vineri 13 Aprilie -              Izvorul Tămăduirii

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

                                         Sfinţirea mică a apei, orele 12:00pm  (Harţi)

 

Duminică 15 Aprilie -        Duminica a 2-a după Paşti (a Sf. Apostol Toma) -Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

                                                    




 



 
          
 

 

 

 

 

St. Anne  Romanian  Orthodox  Church

                         Liturgical  & Social Schedule – April 1st – April 15th, 2018

Rev. Fr. Stefan Stoleru – tel.(904)338-1036; e-mail: fatherstefan@bisericasfana.com


 

Sunday, April 1st                    6-th Sunday of Great Lent

                                                Entrance of the Lord into Jerusalem

                                                Matin & Divine Liturgy  10.00 p.m.

                                                Fish Community Lunch  1.00 p.m. 

                                                

                                                

Wednesday, April 4th            Confession  4.30 p.m.

                                                Holy Week Matins &

                                                Holy Sacrament of Unction(healing service) 6.00p

 

Thursday, April 5th                 Holy Thursday

                                                Vesper & Divine Liturgy  10.00 a.m.

                                                Memorial Service 12.30 p.m.

                                                Confession 5.00pm

                                                Holy Week Matins – Twelve Gospels  6.00 p.m.

                                                The Bizantyne Choir “Harisma” will be present

 

Friday, April 6th                       Holy Friday

                                                 Holy Week  Vespers  11.00 a.m.

                                                 Confession 5:00pm

                                                 Lamentations  6.00 p.m.

                                                 The Bizantyne Choir “Harisma” will be present

 

Saturday, April 7th                   Holy  Saturday 

                                                 Confessions & Communion 9.00 a.m.-12p.m.

                                                 Resurrection Service – Midnight

                                                

Sunday, April 8th                     Pascha Food Blessing  3.00 a.m.

                                                 Resurrection Vespers  12.00 p.m.

                                                 Easter Picnic (church yard) 1.00pm

                                                 (everyone is invited)

 

Monday, April 9th                   Bright Monday - Resurrection II

                                                 Matin & Divine Liturgy  10.00 a.m.

 

Tuesday, April 10th                 Bright Tuesday – Resurrection III 

                                                 Matin & Divine Liturgy  10.00 a.m.       

 

 

Friday, April 13th                     Life-giving Fount of the Mother of God

                                                 Divine Liturgy  & Water- little  blessing 10.00 a.m.

 

 

Sunday, April 15th                   2-nd Sunday after Pascha – St. Thomas

                                                                           Matin & Divine Liturgy  10.00 a.m.