Anunturi

Biserica Ortodoxă Română

„Sfanta Ana”

1875 Live Oak Drive,Jacksonville,Fl 32246-2138

Preot Paroh Stefan-Florin Stoleru,Tel:904-338-1036

 

 

P  R  O  G  R  A  M

Liturgic şi Comunitar

 Săptămâna Patimilor - Pasti - Saptamana Luminată

09 Aprilie 2017 – 23 Aprilie 2017

 

 

 

Duminică 09 Aprilie -        Duminica a 6-a din Postul Mare, a Floriilor

                                         INTRAREA DOMNULUI IN IERUSALIM  (Dezlegare la peşte)

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

                                         MASA FESTIVA cu preparate din peste, orele 1:00pm

                                        

 

Miercuri 12 Aprilie -          Miercurea Săptămânii Patimilor

                                         Spovedanie, orele 4:30pm

                                         Denie şi Taina Sf. Maslu a Saptamanii Patimilor(in sobor de preoti), orele 6:00pm

                                                 

Joi 13 Aprilie -                  Joia Patimilor

                                         Vecernia si Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare, orele 10:00am

                                         Pomenirea morţilor, orele 12:00pm

                                         Spovedanie, orele 5:00pm                          

                                         Denia celor 12 Evanghelii, orele 6:00pm

 

Vineri 14 Aprilie -             Vinerea Patimilor

                                         Vecernia cu scoaterea Sf. Epitaf,  orele 11:00am

                                         Spovedanie, orele 5:00pm

                                         Denia Prohodului Domnului, orele 6:00pm (cu inconjurarea bisericii)

                                         Cantarea Prohodului in interpretarea Grupului coral de teologi „HARISMA”

 

Sâmbătă 15 Aprilie -          Spovedanie – Împărtăşire credincioşi, orele 9:00am-12:00pm

                                         (pregatirea Pastilor si a Picnicului de Paste)

                                         Slujba Învierii si Sf. Liturghie a Invierii  orele 12:00am

                                         (cu inconjurarea bisericii)

                                         Binecuvântarea ofrandelor de Paşti,  orele 3:00am

 

Duminică 16 Aprilie -         ÎNVIEREA DOMNULUI – SFINTELE PASTI

                                         Vecernia Învierii (Învierea a II-a), orele 12:00pm

                                         „PICNICUL BUCURIEI” de Pasti(in curtea bisericii), orele 1:00pm

                                         (toti credinciosii sunt invitati sa participe)

 

Luni 17 Aprilie -                Sfintele Paşti – ziua a II-a

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

 

Marţi 18 Aprilie -               Sfintele Paşti – ziua a III-a

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie,  orele 10:00am

 

Vineri 21 Aprilie -              Izvorul Tămăduirii

                                         Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

                                         Sfinţirea mică a apei, orele 12:00pm  (Harţi)

 

Duminică 23 Aprilie -        Duminica a 2-a după Paşti (a Sf. Apostol Toma) -Utrenia & Sfânta Liturghie, orele 10:00am

                                         Sf. Mare Mucenic Gheorghe, purtatorul de biruinta          



                                  St. Anne  Romanian  Orthodox  Church

                         Liturgical  & Social Schedule – April 9th – April 23rd, 2017

Rev. Fr. Stefan Stoleru – tel.(904)338-1036; e-mail: fatherstefan@bisericasfana.com


 

Sunday, April 9th                    6-th Sunday of Great Lent

                                                Entrance of the Lord into Jerusalem

                                                Matin & Divine Liturgy  10.00 p.m.

                                                Fish Community Lunch  1.00 p.m. 

                                                

                                                

Wednesday, April 12th         Confession  4.30 p.m.

                                                Holy Week Matins &

                                                Holy Sacrament of Unction(healing service) 6.00p

 

Thursday, April 13th              Holy Thursday

                                                Vesper & Divine Liturgy  10.00 a.m.

                                                Memorial Service 12.30 p.m.

                                                Confession 5.00pm

                                                Holy Week Matins – Twelve Gospels  6.00 p.m.

 

Friday, April 14th                    Holy Friday

                                                 Holy Week  Vespers  11.00 a.m.

                                                 Confession 5:00pm

                                                 Lamentations  6.00 p.m.

                                                 The Bizantyne Choir “Harisma” will be present

 

Saturday, April 15th                Holy  Saturday 

                                                 Confessions & Communion 9.00 a.m.-12p.m.

                                                 Resurrection Service – Midnight

                                                

Sunday, April 16th                  Pascha Food Blessing  3.00 a.m.

                                                 Resurrection Vespers  12.00 p.m.

                                                 Easter Picnic (church yard) 1.00pm

                                                 (everyone is invited)

 

Monday, April 17th                Bright Monday - Resurrection II

                                                 Matin & Divine Liturgy  10.00 a.m.

 

Tuesday, April 18th                Bright Tuesday – Resurrection III 

                                                 Matin & Divine Liturgy  10.00 a.m.       

 

 

Friday, April 21st                     Life-giving Fount of the Mother of God

                                                 Divine Liturgy  & Water- little  blessing 10.00 a.m.

 

 

Sunday, April 23rd                  2-nd Sunday after Pascha – St. Thomas

                                                 Great Martyr George the Trophy-bearer

                                                                           Matin & Divine Liturgy  10.00 a.m.

 


posted May 6, 2010, 2:24 PM by Stefan Stoleru   [ updated Apr 11, 2011, 5:24 AM ]

Program Liturgic si Social (04 Aprilie - 22 Aprilie 2012)

posted Mar 25, 2010, 6:08 AM by Lucian Feier   [ updated Mar 28, 2012, 6:50 AM by Stefan Stoleru ]

Luna Aprilie, al Săptămânii Patimilor si Săptămâna Luminată


Miercuri 04 Aprilie

Taina Sf. Maslu in Parohia Sf. Imparati Constantin si Elena, Lilburn, Georgia, orele 6:30

-savarsita impreuna cu Pr. Dumitru Paun & Pr. Chesarie Bertea

 Joi 05 Aprilie

Spovedanie intre orele 5 -7pm

Vineri 06 Aprilie

Taina Sf. Maslu in Parohia Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil, Orlando, orele 6:30pm savarsita impreuna cu preotii din Florida
(toti credinciosii pot participa)

Sâmbătă 07 Aprilie

Sâmbăta lui Lazăr
Pomenirea morţilor (purtatul Sâmbetelor) orele 11:00am
Spovedanie  intre orele 12:30 - 2:30pm
Duminică 08 Aprilie Duminica a 6-a din Postul Mare, a Floriilor
Intrarea Domnului în Ierusalim (Dezlegare la peşte)
Utrenia si Sfânta Liturghie orele 10:00am
Masa comunitară cu preparate din peste orele 1:00pm
Luni 09 Aprilie Începutul Săptămânii Patimilor
Sovedanie, orele 4:00pm
Denie, orele 6:00pm
Marti 10 Aprilie Spovedanie, orele 4:00pm
Denie, orele 6:00pm
Miercuri 11 Aprilie

Miercurea Săptămânii Patimilor
Spovedanie, orele 4:00pm; Denie şi Taina Sf. Maslu, orele 6:00pm
(Taina Sf Maslu va fi savarsita in sobor, impreuna cu Pr Daniel Ghica, de la Clearwater si Pr. Mircea Airinei, de la Brooksville)
Joi  12 Aprilie

Joia Patimilor
Utrenia si Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare orele 10:00am; Împărtăşire credincioşi
Pomenirea morţilor - încheierea purtatului Sâmbetelor,orele 12:00pm

Denia celor 12 Evanghelii, orele 6:00pm

Vineri 13 Aprilie

Vinerea patimilor
Vecernia cu scoaterea Sf. Epitaf,  orele 11:00am
Spovedanie intre orele 12:00 - 2:00pm
Denia Prohodului Domnului, orele 6:00pm
(cu inconjurarea bisericii)
Sâmbătă 14 Aprilie

Spovedanie - Împărtăşire credincioşi, orele 9:00am-12:00pm
(pregatirea Pastilor)
Slujba Învierii si Sf. Liturghie a Invierii, orele 12:00am   (cu inconjurarea bisericii)
Binecuvântarea ofrandelor de Paşti, orele 3:30am

 

Duminică 15 Aprilie

Învierea Domnului - Sfintele Paşti
Vecernia Învierii (Învierea a II-a
), orele 12:00pm

Picnic comunitar de Pasti(in curtea bisericii) orele 1:00pm

(toti credinciosii sunt invitati sa participe)

Luni 16 Aprilie

Sfintele Paşti – ziua a 2- a

Utrenia si Sfânta Liturghie, orele 10:00am

Marţi 17 Aprilie Sfintele Paşti – ziua a 3-a
Utrenia si Sfânta Liturghie,  orele 10:00am
Vineri 20 Aprilie Izvorul Tămăduirii
Utrenia si Sfânta Liturghie, orele 10:00am
Sfinţirea mică a apei  (Harţi)
Duminică 22 Aprilie Duminica a 2-a după Paşti (a Sf. Apostol Toma)
Utrenia si Sfânta Liturghie, orele 10:00am


1-2 of 2