INVITATIE LA HRAMUL BISERICII SFANTA ANA

Ziua de 9 Septembrie, a fiecarui an, reprezinta pentru intreaga noastra comunitate de credinciosi, aici, in cel mai nordic oras al Floridei, ziua cinstirii ocrotitoarei  noastre, mama Maicii Domnului, Sfanta Ana. Este ziua Hramului bisericii noastre, a patroanei spirituale a bisericii noastre, zi in care multumim lui Dumnezeu si Sfintei noastre mijlocitoare, catre Dumnezeu, Ana, pentru toate darurile de care ne invrednicim in viata noastra de zi cu zi: sanatate, putere de munca, realizari in plan material, pace in sufletele noastre, bucurie si belsug in casele noastre si multa binecuvantare.

Este ziua in care, biserica noastra, comunitatea noastra, imbraca haina de sarbatoare, atmosfera, in care, ne dorim sincer, ca toti cei ce simt ca apartin ei(comunitatii noastre) sa patrunda, prin invitatia, pe care o facem cu toata caldura, gandind profund, la indemnul Scripturii: “ce bine este sa fie fratii impreuna”.

Sarbatoarea Hramului bisericii noastre, anul acesta, va fi marcata de un eveniment, unic, pentru viata unei parohii si anume: ADUCEREA MOASTELOR (ramasite pamantesti ale unui om cu viata sfanta care s-au invrednicit de neputrezire si prin care se savarsesc minuni) SFINTILOR ROMANI, EPICTET SI ASTION DIN DOBROGEA, spre a fi venerate si cinstite de catre toata suflarea ortodoxa a Floridei, sfinte moaste, purtatoare a Harului lui Dumnezeu, facatoare de minuni, la care cu credinta curata si smerenie, sa ne inchinam cu totii, spre a primi alinare, tamaduire si vindecare, de toate suferintele noastre trupesti si sufletesti cat si intarire intru necazuri si dificultati.

Asadar, programul sarbatorii va decurge dupa cum urmeaza:

·         Vineri, 7 Septembrie 2012 – orele 6:00pm - Procesiune cu sfintele moaste in jurul bisericii, cu mare sobor de preoti, procesiune urmata de Taina Sfantului Maslu, savarsita in biserica.La sfarsitului slujbei, toti credinciosii sunt invitati la o agapa crestina in sala sociala a bisericii.

·         Sambata, 8 Septembrie 2012 – orele 10:00am – Utrenia si Sf. Liturghie odata cu marele Praznic al Nasterii Maicii Domnului

·         Duminica, 9 Septembrie 2012 :

- orele 10:00am – Utrenia si Sf. Liturghie cu prilejul Hramului–“Sf. Ana” (cu soborpreoti)                                                                                                                                    -- orele 12:30pm – Slujba de pomenire in memoria ctitorilor si donatorilor sfantului locas

- orele 1:00pm – MARE PICNIC in curtea bisericii cu un meniu bogat compus din: ciorba de perisoare, mititei cu cartofi prajiti, friptura de pui si porc la gratar, bere si vin romanesc, bauturi racoritoare, desert cu prajituri asortate. Bounce house si playground pentru copii.

De asemenea, grupul de dansatori “Datina”, al bisericii noastre, va fi prezent, si ne va incanta, cu dansuri populare romanesti, din diferite regiuni ale Romaniei.

Va asteptam cu tot dragul si va multumim anticipat pentru prezenta dumneavoastra.

Preot Paroh, Stefan Florin Stoleru si Consiliul Parohial al Bisericii Ortodoxe “Sf. Ana”, Jacksonville,Fl

Anunturi

posted May 6, 2010, 2:24 PM by Stefan Stoleru   [ updated Apr 11, 2011, 5:24 AM ]

Program Liturgic si Social (04 Aprilie - 22 Aprilie 2012)