Preot : Stefan-Florin Stoleru



M-am născut la 18 martie 1977, în localitatea Urlaţi, judeţul Prahova, ca al treilea fiu într-o familie de preot ortodox şi profesor de Teologie. Am urmat şcoala primară şi gimnazială în localitatea Albeşti-Paleologu, judeţul Prahova şi Scoala Centrală, Bucureşti, între anii 1984-1991.

În perioada 1991-1996 am urmat cursurile Seminarului Teologic Liceal Bucureşti, unde am obţinut diploma de Bacalaureat.
Din anul 1994 până in anul 2000 am activat ca şi cântăreţ bisericesc la Parohia "Sf. Ştefan"din Bucuresti unde preot paroh era chiar tatăl meu, Pr. Dr. Nicolae Stoleru.

Între anii 1996-2000, am urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii Bucureşti, secţia Pastorală, unde am fost declarat licenţiat (promoţia 2000), cu lucrarea "Valoarea misionar-pastorală a Tainei Spovedaniei", sub îndrumarea ştiinţifică a Diac. Prof. Dr. Petre I. David.

În perioada 2002-2003, am urmat cursuri intensive de engleza la Central Connecticut State University, finalizate prin reuşita cunoscutului examen Toefl.
Din martie 2003 până în mai 2005 am activat ca "religious worker" pe lângă Parohia "Sf. Nicolae" din Troy, statul Michigan.

În timpul studiilor seminariale şi universitare am desfăşurat, în paralel, o amplă activitate pe linia muzicii corale şi pentru promovarea cântării psaltice bizantine. Am participat la turnee, în ţară şi străinătate, cu corala de studenţi a Facultăţii de Teologie, cu corala preoţească "Te Deum Laudamus" din Bucureşt, corul CFR, Bucureşti, cât şi cu corala "Carpe Diem" alcătuită de asemenea din studenţi şi elevi ai institutiilor de teologie bucureştene. Am activat de asemenea si în cadrul coralei "Anastasis"
a Bisericii Înălţarea Domnului din Montreal cu care în anul 2007, am înregistrat, editat şi lansat, de Sfintele Paşti, un CD conţinând Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur.

Din toamna anului 2001, am devenit membru activ al Asociaţiei Tinerilor Ortodocşi Români din America de Nord (AROY
), unde am activat ca preşedinte, mai întâi, pe lângă Misiunea ortodoxă "Schimbarea la Faţă", Hartford-Connecticut, şi apoi pe lângă Misiunea ortodoxă "Înălţarea Domnului", Montreal-Quebec. Am participat la reuniuni social-organizatorice ale asociaţiei aducându-mi contribuţia şi în cadrul octetului vocal "Synaxis" la manifestări religioase şi culturale prilejuite de Congresul preoţesc anual şi la alte evenimente religioase din cadrul Arhiepiscopiei "Vatra".

În mai 2008, m-am căsătorit cu domnişoara Teodora-Nicoleta Fornade, absolventa a McGill University, în prezent Vicepresedinte al companiei Added-Value (marketing consulting), Los Angeles-California, împreună cu care m-am stabilit la Montréal, Canada.

La 31 August 2008 am fost hirotonit diacon de către P.S. Irineu, Episcop Vicar al ROEA, în catedrala "Sfinţii Petru şi Pavel" din Dearborn Heights , Michigan , USA , ca la 1 februarie 2009 sa primesc Taina Hirotoniei intru preot in Biserica”Intampinarii Domnului”, Fairlawn-Ohio,pe seama misiunii”Inaltarea Domnului”din Montreal,prin "punerea mainilor"a insusi intaistatatorului Episcopiei Ortodoxe Romane de la Vatra Romaneasca,Inalt Prea Sfintitul Arhiepiscop Nathaniel.
Din februarie 2009 pana in martie 2010 am slujit ca preot asistent la Misiunea Inaltarea Domnului din Montreal alaturi de tatal meu , Pr. Dr.Nicolae Stoleru si fratele meu , Pr.Diacon Paul-Catalin Stoleru.
Incepand cu 1 aprilie 2010 am fost numit preot paroh la parohia "Sf.Ana", Jacksonville , Florida-USA.  
La 24 Mai 2011 Dumezeu ne daruieste primul nostru copil, fetita, Eva-Maria-Constantina.
La 25 Iulie 2014 Dumnezeu ne daruieste cel de-al doilea copil, fetita, Sofia-Tia-Ana.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!